jornk schreef:Goedemiddag!
Over een maand of 2 vertrek ik met mijn California (1991, 2.4 AAB) voor een paar weken vakantie. Nu heb ik met mijn bus alleen nog maar in NL gereden (ik heb hem pas net).
Ik ga ga op weg naar Albanië onder meer door Montenegro. Daar heb ik een paar mooie routes gezien om te rijden, alleen zijn het wel stijgingspercentages van 15-20%. Is dit aan te raden (ik heb absoluut geen haast

)? Wat is jullie ervaring?
Groet!
De 2.4D is een temperatuurgevoelige motor bij belasting . Als je in de bergen gaat rijden , dan zou ik het hele koelsysteem alvast eens nakijken /vervangen waar nodig .
Het eerste zwakke punt = de verstelbare lamellen van de ventilatoren . Die komen (door de ouderdom) vaak vast te zitten , en willen dan niet meer helemaal open . Daarmee begint de het vaakst de ellende bij een heetlopende 2.4d . Die verstelbare lamellen kun je manueel helemaal open zetten waardoor je optimale luchtdoorstroom door de radiator krijgt . Je haalt het bi-metaal weg (2 schroefjes) die de lamellen aansturen , draait de lamellen open , en fixeert ze met een paar tie-ribs .
Het tweede zwakke punt = een oude radiator . Door de ouderdom gaat de aluminium radiator vaak vol met oxidatie , en allerlei straatvuil en vliegen en stof enz enz zitten , waardoor de koelribben vol komen te zitten (vaak zie je dat nauwelijk aan de voorkant van de radiator, het krijgt er gewoon in) . Een nieuwe radiator (kost niet zo veel) voorkomt veel koel-problemen .
Derde punt = zekering van de ventilatoren : die worden "zwak" door de ouderdom , neem een reserve zekering mee voor onderweg .
Vierde punt = koelwater nalooppompje : controleer of deze nog naar behoren werkt . Het is absoluut nodig bij de 2.4D dat dit pompje goed werkt . Waarom ? Omdat wanneer je na een stevige rit in de bergen bvb even stopt en je zet de motor af , dan pas begint het pompje zijn werk te doen : koelwater rondpompen om verdere verhitting van het blok te voorkomen .